Top Ovcharka Websites


                
   

   

   

   

   

   

   

   

   

       


".....Dotarły one do naszych dni przez tysiąclecia w całej swojej okazałości, nie ulegając żadnym zmianom..., w pełnej harmonii z przyrodą i człowiekiem.., "

Pierwsze opisy tej rasy pochodzą jeszcze sprzed naszej ery, z czasów Szlaku Jedwabnego, gdzie psy ochraniały karawany oraz stada zwierząt hodowlanych. Przybyły do Azji Środkowej wraz z cywilizacją mezopotańską, około 2000-3000 .p.n. e. gdzie służyły jako strażnicy stad, myśliwi i psy wojenne oraz towarzyszyły Nomadom w czasie ich wędrówek.
Stworzone i ukształtowane przez przyrodę w niesprzyjających warunkach klimatycznych Azji Środkowej - musiały się wykazać idealnymi cechami, aby być zaakceptowane przez otoczenie i ludzi wyznania islamskiego, których wymagania w stosunku do psów były bardzo rygorystyczne (inna religia i kultura). Bezwzględna odwaga i wrogość do obcych przy jednoczesnym oddaniu i uległości w stosunku do właścicieli oraz opanowanie i brak agresji poza chronionym przez siebie terytorium, czyniły z nich psa idealnego dla człowieka bez względu na miejsce zamieszkania.


Owczarek środkowoazjatycki -
to "rasa pierwotna", formowana przez tysiąclecia, poprzez surowy dobór naturalny, pod kątem określonych cech użytkowych i roboczych a nie eksterierowych . W przypadku ras pierwotnych , dobór pod kątem cech roboczych, jest ściśle związany z konkretnym systemem gospodarczo - kulturowym , dlatego przy zmianie systemu z którego się wywodzą,, rasy te ,, , albo wymierają, albo poddane nowej, ukierunkowanej na "nowe profesje" standaryzacji , stają się rasami "selekcji planowej".
Taki właśnie los spotkał rasę owczarka środkowo azjatyckiego w krajach cywilizacji europejskiej . , inne warunki życia i system hodowli planowej ukierunkowany na eksterier, W wielu krajach Europy i Ameryki, zmienił ich pierwotny wygląd i charakter... przyczyniając się do stale postępującej degradacji najwartościowszych i unikalnych cech tej pierwotnej rasy , zgodnie z cytatem :

"WALORY ROBOCZE PSÓW ZANIKAJĄ DZIESIĄTKI RAZY SZYBCIEJ ANIŻELI CECHY FENOTYPOWE"
(
cyt. B.B. Fagin- Inform CAO./98)

Tam jednak, gdzie na skutek historycznych przyczyn rdzenna ludność zachowała ten sam ortodoksyjny tryb życia, który panował setki lat temu, "azjaty" przetrwały do naszych czasów w niezmienionej postaci. Dlatego jedynym regionem na kuli ziemskiej, na którym od 6000 lat, nie uległy one modyfikacji, jest właśnie AZJA ŚRODKOWA.